Botki czy sandałki – który rodzaj będzie lepszy na początek?

Nude love, czyli klasyka w odcieniach beżu
9 grudnia 2022
Zimny fiolet.
15 stycznia 2023

Botki czy sandałki? Co wybrać na początek?

Wiele osób zadaje sobie to pytanie.
Wybór jest trudny, gdyż oba rodzaje są zupełnie różne i dają zupełnie inne możliwości.
Dlatego dla osoby początkującej wybór ten jest jeszcze trudniejszy?
Aby, wybrać odpowiednie buty dla siebie trzeba zastanowić się jaki styl exotic’a chcemy tańczyć. Co mam na myśli?
Jeśli wybieramy flow, old school czy inne podobne tego typu style zdecydowanie polecam sandałki. Sandałki podkreślają linie stóp i wydłużają nogę, co w tych stylach jest niezwykle ważne i podkreśli wykonywany ruch.

Jakie zalety mają jeszcze sandałki?

Nauczymy się w nich prawidłowo pracować stopą i stawem skokowym. Co dla osoby początkującej będzie sporym utrudnieniem i wyzwaniem.
I tu właśnie pojawia się pytanie i debaty różnych osób. Wiele osób poleca na początek sandałki, żeby właśnie wypracować ten ruch, ale czy dla osoby która nigdy nie miała doczynienia z takim tańcem i z takimi butami, czy takie utrudnienie jest konieczne? Moim zdaniem nie. Patrząc na moich kursantów, którzy próbują na początku zapamiętać w ogóle ruch, jak przełożyć rękę, nogę, a do tego nie wykręcić kostki. To uważam, że rozpoczęcie swojej przygody z botkami, a nie z sandałkami to dla wielu osób będzie dużo lepszy wybór. Tym bardziej, że mamy spory wybór botków, które nie wszystkie trzymają, aż tak mocno stopę. Zupełnie inaczej pracuje stopa w botkach zamszowych, a inaczej w lakierowanych. W lakierowanych botkach będzie stopa najsztywniejsza, czyli najmniej pracy stopą użyjemy. I na pewno będzie się w nich tańczyć najłatwiej. Jednak wybierając zamszowy model możemy już popracować stopą zdecydowanie bardziej, gdyż nie jest już tak uszytwniona i można nią pracować. Do wyboru mamy jeszcze skórzane botki, które są gdzieś pomiędzy lakierowanymi, a zamszowymi. Dla mnie najlepsze. Stopa jest trzymana, a jednocześnie można nią pracować. Jednak tego modelu jest najmniejszy wybór kolorystyczny, więc jeśli chcemy buty kolorowe to musimy wybierać z lakierowanych i zamszowych.


Dlaczego jeszcze wybrałabym botki na początek?

Przy nauce exotic’owych trików nie potrafimy ich wykonywać poprawnie, a co za tym idzie odkryte palce w sandałkach mogą zostać uszkodzone. Dlatego do nauki exotic’owych triczków (w szczególności skoków) zalecam kupić botki. Jeśli będziemy potem znali prawidłową technikę i umieli wykonać dany trik to na pewno powtórzymy go w sandałkach.
Dlatego też jeśli naszym stylem będzie exotic hard to tam również botki lepiej się sprawdzą, głównie ze względu na naukę i używanie właśnie wielu trików. Oraz na tempo wykonywanych przejść i choreografii.
Najlepiej mieć w swojej kolekcji i sandałki i botki. I ćwiczyć w obu w zależności od tego co mamy przygotowane na trening. I nad czym aktualnie się skupiamy, nad czym chcemy popracować.
Ale jeśli musicie wybierać pomyślcie o tym do czego (jakiego stylu) będziecie ich używać. A jeśli dopiero zaczynacie i nie wiecie jaki kierunek będzie dla Was odpowiedni to ja polecam botki, bo możecie według mnie ćwiczyć w nich bezpiecznie wszystko. Bez obaw o wykręcenie kostki czy zachaczanie palcami.
Ale tak jak pisałam wcześniej zdania będą podzielone ze względu na preferencje stylowe.

MalwinaGS

Modele ze zdjęcia to: Flamingo-1020 oraz Flamingo-808N:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *